آموزش راجع به خدا به بچه ها با ۴ روش ساده

گاهی اوقات به طور سطحی کتابی در مورد آموزش راجع به خدا به بچه ها و القاء ایمان به آنها می خوانم و احساس می کنم خیلی گناهکارم، به اندازه کافی اعمال مذهبی انجام نمی دهم، دعا نمی کنم، راجع به خدا به اندازه کافی با بچه ها صحبت نمی کنم. فکر می کنید راه حلی وجود دارد؟(سوال یک مادر)

شاید شما والدینی باشید که در فضای مذهبی بزرگ نشده باشید، اما احساس می کنید جای چیزی در زندگی فرزندتان خالی است و هیچ ایده ای ندارید که از کجا شروع کنید.

یا شاید هم یک انسان کاملا مذهبی هستید، روزی سه وعده نماز در مسجد می خوانید، مدرسه ی اسلامی رفته اید، نماز شب می خوانید و…اما احساسی شبیه به این دارید که نمی توانید این نوع رفتارها را از فرزندتان انتظار داشته باشید، در نتیجه تا به حال برای آموزش راجع به خدا به بچه ها تلاشی هم نکرده اید.

فرزندانِ مادری که سوالش در ابتدای مقاله نوشته شده بود،الان ۷،۵و ۲ ساله شده اند، آنها اکنون می دانند که خدا آنها را دوست دارد،آنها نیز خدا را دوست دارند و همچنین قران را به خوبی می شناسند. می خواهید رازش را به شما بگویم؟

به این مادر آموزش دادیم تا فقط در هفته حدود ۲۰ دقیقه قران بخواند(به فارسی) و راجع به آن صحبت کنند. معلم یکی از این بچه ها در مهد کودک بسیار متعجب شده بود که این پسر کوچولو حتی از معلمش بیشتر راجع به خدا می داند آن هم در صورتی نه مادر و نه پدر این کودک هیچ یک تحصیلات و یا مقام مذهبی ندارند.

پس چه اتفاقی افتاده است؟!آیا برای آموزش راجع به خدا به بچه ها ،پدر و مادرها باید دارای دکتری معارف و دین شناسی باشند؟! یا والدین عادی هم می توانند به فرزندانشان کمک کنند تا ایمان داشته باشند؟! قطعا پاسخ سوال اول (نه) و پاسخ سوال دوم (بله) است.

در این مقاله ۴ راه بسیار ساده برای آموزش راجع به خدا به بچه ها و داشتن ایمان و اعتقاد به او، آورده ایم:

۱) با هم دعا کنید:

اولین روش برای آموزش راجع به خدا به بچه ها ،دعا خواندن است.دعا کردن حتما نباید خیلی پیچیده باشد، و همین طور نباید خیلی طولانی باشد خصوصا در اوایل آموزش.اما این کار راه ارتباط بین فرزندتان با خدا را باز می کند، به من اعتماد کنید. شاید قبل از این هم خودش گاهی با خدا صحبت می کرده بدون این که شما بدانید. حتی بچه هایی که در خانواده های خدا نشناس بزرگ می شوند هم  اغلب یک آگاهی نسبت به وجود خدا دارند و با او صحبت می کنند. شما هم می توانید به مکالمه آنها بپیوندید.

۲) با صدای بلند قرآن بخوانید (به زبان فارسی):

نکته ی این موضوع در این است که کودک شما چیزهایی را پیدا می کند که کتاب قرآن واقعی به او می آموزد، نه فقط ارزش های اخلاقی خوب مانند صداقت و وفاداری و… در غیر این صورت رفتارهای ظاهری فرزند شما بسیار تغییر خواهد کرد در صورتی که از درون بسیار بسیار کم تغییر کرده است.

برای آموزش راجع به خدا به بچه ها ، ۳-۵ بار در هفته قرآن بخوانید، سعی کنید در انجام این کار نظم داشته باشید و فرزندتان بداند که معمولا این عبادت شبها قبل از خواب انجام می شود . این روش حتی برای بالابردن اطلاعات خودتان از قرآن هم کارامد است.

۳) گاه به گاه به مراسم مذهبی بروید:

گاهی به مسجد بروید و یا در مراسم مذهبی شرکت کنید. با یک فرد مذهبی (مثل یک روحانی) قابل اعتماد و میانه رو (که تندرو نباشد)، صحبت کنید و از او بخواهید راجع به خدا به زبان ساده صحبت کند و فرزندتان بشنود.

فایده ی شرکت کردن گاه به گاه در این مراسم ها این است تغییراتی که در کودک ایجاد می کنند با ثبات هستند. البته توجه داشته باشید که حتی اگر شما ماهی یک بار هم در مراسم های مذهبی شرکت کنید اما بقیه روزهای ماه را بی کار باشید و هیچ فعالیت دیگری برای آموزش راجع به خدا به بچه ها انجام ندهید ، فرزند شما به این نتیجه می رسد که این موضوع اهمیت چندانی ندارد و فعالیتهای بعدی شما به اجبار تبدیل می شوند.

۴) به او اطمینان دهید که خدا در قلبش حضور دارد:

صراحتا، تنها خدا می تواند باعث رشد ایمان در قلب فرزندتان شود نه شما و نه پیشوایان مذهبی و….

وقتی شما تمام تلاشتان را می کنید، و اعتماد می کنید که خدا نقاط ضعف و خالی را پوشش می دهد و پر می کند این رفتار شما نقش مهمتری را از آموزش ها و تصویرسازی هایی که برای آموزش راجع به خدا به بچه ها انجام می دهید بازی می کند.

در آخر این که، خداوند شما و فرزندانتان را دوست دارد و در این موضوع هم مثل همه موضوعات دیگر زندگی کمکتان می کند. صبور باشید، رفتار منسجم و پیوسته داشته باشید مطمئن باشید پشیمان نمی شوید.

آموزش راجع به خدا به بچه ها با ۴ روش ساده