برگه درباره ما
درباره مـا

باور و عشق به خداوند چه به‌عنوان پایه استقرار مبانی اسلام عزیز و چه به‌عنوان ارزشمندترین آرمانی که می‌تواند حیات بشر را در مسیر تعالی ، معنادار نماید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و فطری بودن باور به خداوند ، ما را از توجه و تقویت آن بی‌نیاز نمی‌کند و به‌خصوص در بحران‌های بلوغ و با مواجه با جهان الحادی پیش رو ، این نیاز بیشتر هم خودنمایی می‌کند .

اندیشه ایجاد سایت خداباوری کودکان از 10 سال پیش در مجتمع آموزشی میرداماد شکل گرفت.

مجتمع آموزشی میرداماد یک مدرسه غیرانتفاعی واقع در شهرری است که با سی سال سابقه برای آموزش دختران و پسران، به‌صورت جداگانه از دوره ابتدایی تا دبیرستان تشکیل‌ شده است.

در طول فعالیت آموزشی این مجتمع، مدیران آن با سؤالات زیادی از سوی والدین و مربیان مواجه شدند. از جمله:

  • چه‌ کنیم که کودک ما با خداوند بهتر آشنا شود و به او عشق بورزد؟
  • چه کنیم که کودک ما در زندگی خود خداوند را احساس کند و با اتکای به او زندگی خود را بسازد؟
  • از چه راهی می‌شود باور به خداوند را در ذهن و روح کودک تقویت کرد تا در جهان الحادی امروز، اعتقادی استوار داشته باشد؟

سؤالاتی از این‌ دست مدیران این مجتمع را وا‌داشت تا با تشکیل گروهی ویژه در سال 1395، تحقیق و بررسی گسترده‌ای را از کارشناسان، محققین و مراکز علمی و دینی در داخل و خارج کشور آغاز نمایند تا برای این سؤالات والدین و مربیان پاسخ‌های مناسبی پیدا کنند.

نتایج اقدامات صورت گرفته از ابتدای سال 1400 به طراحی سایت خداباوری کودکان منجر شد که در دو بخش «آسمان اندیشه» برای تبادل‌نظر و طرح مباحث نظری و تجربی کارشناسان و بخش «زمینه اقدام» برای ارائه بحث‌های قابل‌اجرا به والدین و مربیان، ساماندهی شده است.

در بخش ” آسمان اندیشه ” مجموعه‌ای از کاوش‌های صورت گرفته ارائه‌شده است که شامل فیلم‌ها ، مصاحبه‌ها ، کتاب‌های مرتبط و مقالات اندیشمندان ، با محوریت کودک ، خداوند و تقویت باور به خداوند، گردآوری‌شده است. در این بخش زمینه تبادل‌نظر در عرصه‌های نظری نیز فراهم‌شده تا به‌عنوان پشتیبانی بخش اصلی سایت که مربوط به والدین و مربیان است عمل نماید .

بخش” زمین اقدام ” ویژه والدین و مربیان است. در این بخش روش‌ها و شیوه‌های عملی و کاربردی که می‌تواند برای والدین و مربیان در جهت تقویت باور به خداوند در کودکانشان مفید باشد گردآوری و ارائه‌شده است. شیوه سایت در این بخش آموزشی است اما با رویکرد تعاملی به این معنا که ما مرتباً با استفاده از نظر اندیشمندان و والدین و معلمان گرامی به قوام مطالب خود اضافه می‌کنیم و تلاش داریم این مسیر را به‌صورت مستمر رشد داده و تقویت کنیم.

هدف ما :

توجه دادن و توانمندسازی والدین و مربیان در تقویت باور به خداوند در کودکان 7 تا 10 ساله است.

برنامه ما :

جمع‌آوری و دسته‌بندی ، دانش و تجربیات اندیشمندان و مربیان و والدین در بایدها و نبایدها و ضروریات مهم و ملاحظات لازم در زمینه تقویت عشق و باور به خداوند در کودکان.

استخراج یا دست‌یابی به شیوه و روش‌های عملی و ممکن که والدین و مربیان بتوانند یا عین آن را به مرحله اجرا درآورند و یا حسب امکانات خود از این روش‌ها ایده بگیرند.

تقویت قوه ابتکار والدین و مربیان در همراهی و یاری کودکان در تقویت باور و عشق به خداوند.

ارائه توصیه‌های لازم به والدین و مربیان برای استفاده از فرصت‌های پیش رو یا زمینه ایجاد فرصت‌های مناسب برای طرح موضوع یا توجه دادن به کودکان در برقراری ارتباط با خداوند.

ما از همه‌ی نظریاتی که بتواند رابطه ما و فرزندانمان را با خداوند تقویت کند استقبال می‌کنیم زیرا معتقدیم چنانچه خداوند نیز فرموده ” الا بذکر الله تطمئن القلوب ” تنها با یاد خدا قلب‌ها آرام می‌گیرد. ازاین‌رو برای دست‌یابی به هدف و برنامه‌های پیش‌گفته از کلیه صاحبان اندیشه و دانش و کسانی که به‌نوعی در زمینه موردنظر تجربه‌های عملی و مفید نسبت به فرزندان یا دانش آموزان خود داشتند جهت همفکری و مشارکت دعوت می‌کنیم .