توجه به نعمت ها برای والدین

توجه به نعمت ها

kid-butterfly

داستان معروفی است در مورد گفتگوی دو ماهی که یکی از آن‌ها به‌تازگی شنیده بود آب خاصیت‌های زیادی دارد و داشت با آب‌وتاب برای دوستش از شنیده‌های خود حرف می‌زد. در پایان دوستش می‌پرسد خوب این آبی که تو از آن این‌همه تعریف کردی ، کو و کجاست و ماهی اول نمی‌دانست چه پاسخی به دوستش بدهد.

حقیقت این است که ما مستغرق در نعمت‌های خداوند هستیم ولی لازم است گاهی کسی به بخش‌هایی از این نعمت‌ها اشاره کند و به ما یادآور شود که بهره‌مندی‌های ما چیست و چقدر است.

این نکته برای شناخت بهتر از چیزی که هستیم ضرورت دارد همچنین این یادآوری بهترین راه نمایش و اثبات لطف و عظمت خداوند است.

برای توجه دادن کودک خود به خداوند از یادآوری نعمت‌هایی که خود شما و او از آن بهره‌مند هستید به شیوه‌های زیر یاری بگیرید.

کارهایی که می توانید انجام دهید:

 • در مواجه با مظاهر زیبای طبیعت از اظهار شگفتی خودداری نکنید و اجازه دهید این شوق و نگاه زیبا شناسانه شما به کودکتان منتقل شود.
 • کودک خود را به آب دادن گل‌ها ، غذا دادن به حیوانات ، تمیز نگه‌داشتن طبیعت و پرهیز از اسراف در آب یا برق و هر آنچه به حفاظت از طبیعت منجر می‌شود تشویق کنید.
 • درکشیدن نقاشی‌های کودکانه از او بخواهید اجزای صورت یا بدن خود را ترسیم کند و بگوید با هر یک از این اجزا چه می‌کند و کاربرد آن‌ها چیست
 • ببینید کودک شما از چه فعالیتی در خانه بیشتر لذت می‌برد. خوردن، خوابیدن، تلویزیون نگاه کردن، بازی کردن. سپس در قالب سؤال از او بپرسید که اگر روزی نتواند آن کار را انجام دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد.
 • در قالب بازی و نمایش، نقش یک آدم نابینا یا ناشنوا یا کسی که یکی از اعضای بدنش ازکارافتاده است را بازی کنید و با این کار اهمیت داشتن آن عضو را به کودک خود نشان دهید و به خاطر آن‌ها از خداوند تشکر کنید.
 • هنگامی‌که او را به پارک یا گردش می‌برید، سعی کنید در مورد زندگی حیواناتی که آنجا وجود دارند و کودک به‌طور مستقیم می‌بیند، توضیح دهید. مثلاً در مورد زندگی گروهی مورچه‌ها، زنبورها، لانه‌سازی و تخم‌گذاری پرندگان و امثال آن در آن هنگام شما می‌توانید در کنار اعجاب کودک ، قدرت خداوند را به او یادآور شوید.
 • به همراه کودک خود کلکسیونی از انواع برگ‌ها و یا سنگ‌ها یا تصاویری از میوه‌ها جمع‌آوری کنید و به همراه او در مورد تک‌تک آن‌ها جستجو کنید و خواص آن‌ها را پیدا کنید.
 • به کودکتان نحوه کاشت یک‌دانه را توضیح دهید و از او بخواهید خودش این کار را انجام دهد. (در صورت نبود فضای بیرون می‌توان داخل پارچه‌ی مرطوب نیز این کار را انجام داد.) زمانی که جوانه زد، فرصت مناسبی برای توضیح دادن در مورد زندگی و رشد گیاهان و حتی انسان‌ها و حیوانات و نقش خداوند در این امر است.
 • آزمایش‌های ساده علوم که در آن‌ها از عناصری مثل آب استفاده‌شده است را با کودک خود انجام دهید و در مورد خواص مواد مطابق فهم کودک توضیح دهید.

این آزمایش‌ها معمولاً باعث شگفتی کودک می‌شوند و می‌توانند شروع خوبی برای گفتگو در مورد خداوند باشند.

 • می‌توانید هنگامی‌که آسمان پرستاره است، با کودک خود به نظاره آن بنشینید و از او بخواهید ستاره‌ها را بشمارد.

شما می‌توانید از این طریق به گستردگی و بزرگی آسمان و هستی و سپس خالق آن برای او حرف بزنید.

 • کودک خود را بامزه‌ها، رنگ‌ها، بوها و اشکال مختلفی که در اطراف خود می‌بیند، آشنا کنید و

از او بپرسید اگر دنیا این‌ها را نداشت چه شکلی می‌شد. می‌شود در قالب بازی یا نقاشی این کار را انجام داد.

بخشی از کتاب «کلیدهای آموختن به کودکان در مورد خداوند» صفحات 104 و 105 برای آشنایی بیشتر با این مفهوم انتخاب شده است.

برای دانلود فایل کلیک کنید

و بخشی از مقاله «محبت خدا در تربیت عاطفی کودک؛ ضرورت و راهکارها» در اشاره به نعمتهای خداوند، انتخاب شده است.

برای دانلود فایل کلیک کنید

داستان «که اینطور!» از خانم کلر ژوبرت به عنوان نمونه برای آشنایی با نعمتهای خداوند انتخاب شده است. 

برای دانلود داستان کلیک کنید

برای آشنایی بیشتر با نعمت های خداوند، دو فیلم کوتاه در مورد گوسفند و لک لک که توسط انتشارات جمال منتشر شده است، ارائه می گردد.

برای دانلود فیلم «در مورد لک لک» کلیک کنید
برای دانلود فیلم «در مورد گوسفند» کلیک کنید

اگر راه های دیگری برای جلب نظر کودکان به نعمت های خداوند می شناسید با ما در میان بگذارید.

لطفا نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید.

منتخب نظرات شما درباره این مطلب: