فطرت خدایابی کودکان

فطرت خدایابی کودکان

 از همان روز اولی که بچه به دنیا می آید  باید دستورات اسلامی در مورد او عملی شود. در دنیای امروز که به عصر تمدن معروف است ، عصر اضطراب خاطر، عصر نگرانی و غم و غصه ، عصر سرگردانی و عصر دور شدن از زندگی یعنی عصری که دلهره و اضطراب خاطر و نگرانی و غصه و سرگردانی بر زندگی مردم حکمفرما شده است. برخی از علما و اطبای روانی می گویند دوای این دردها یک چیز است و آن هم مذهب و ایمان راسخ در دل است. چاره این دردها فقط این است که انسان ها به منبر و محراب رو بیاورند. در غرب به کلیسا و در اسلام به مسجد و قرآن رو کنند.

قرآن و روایات اهل بیت می فرمایند: اگر می خواهی غم نداشته باشی، اگر می خواهی دلهره و اضطراب و نگرانی نداشته باشی، اگر می خواهی سرگردان در زندگی نباشی، مایوس از زندگی نباشی فقط دوا یک چیز است و آن ایمان، ایمان راسخ در دل قرآن می فرماید: «الا بِذِکرِ اللهِ تَطمَئِنُ القُلوب» اگر انسان با خدا باشد و یاد خدا در دل او رسوخ کند، خود را در محضر خدا خواهد دید و آنگاه پروردگار عالم در بن بست ها، اعتماد و پناه او خواهد بود و لذا دیگر دلهره و اضطراب نخواهد داشت چرا که دل او به سکینه و اطمینان رسیده است.

دوستان خداوند که رابطه شان با خدا محکم است و با خدا سروکار دارند، از گذشته غصه ندارند و از آینده ترسی ندارند، زیرا انسانی که غم و غصه می خورد از گذشته است و اگر نگرانی و اضطراب به سراغ او می آید از آینده است. قرآن می فرماید که مومن نه ترس از آینده دارد و نه نسبت به گذشته غم و غصه می خورد. افرادی که ایمان دارند و سروکارشان با خدا و محراب و منبر است و ایمانشان آنها را از گناه باز می دارد، دلشان امنیت دارد، آنها دیگر دلهره و اضطراب خاطر  و نگرانی ندارند، از زندگی مایوس نیستند و از زندگی شان شاکرند.

آن کسی که در زندگی پناهش خداست و خدا را در زندگی دارد همین کار ساز زندگی اش است. ایمان به خدا نشاط می دهد، ایمان به خدا فعالیت می دهد، ایمان به خدا صبر و استقامت می دهد، ایمان به خدا شجاعت می دهد و دلهره و اضطراب خاطر و نگرانی را می برد.

بنابراین والدین برای آنکه فرزندانی با نشاط داشته باشند و در آینده در زندگیشان موفق شوند، باید ایمان را در روح آنها زنده کنند و کاری کنند از نظر دل به خدا اعتقاد پیدا کنند و در اعتقاد به این اعتقاد دست پیدا کنند که هیچ پناهی در این جهان جز خدا نیست و ایمان در دل دختر و پسر باید رسوخ یابد.

امام صادق (ع) می فرمایند:« کسی که از خدا بترسد از هیچ چیزی نمی ترسد و آن کسی که از خدا نترسد از همه چیز می ترسد.

ایمانی که از راه عبادت پیدا شود، باعث شجاعت می شود و دلهره و اضطراب و نگرانی و غم و غصه و یاس را از زندگی دور می کند. لذا والدین باید کاری کنند فرزندانشان متدین شوند، باید سعی کنید فرزندان نماز را اول وقت بخوانند و مواظب باشند در زندگی آنها گناه نباشد. والدین باید کاری کنند بچه ها با خدا آشتی کنند تا زندگیشان درست شود.

نتایج مطالعات حتی در ممالک غیر مسلمان و علمای علم اخلاق و روانشناس ها و روانکاوها نشان می دهد که جرائم از طرف افرادی است که سروکاری با خدا ندارند بیشتر است و 95 درصد جرم ها از طرف کسانی صورت می گیرد که نماز نمی خوانند. حتی آمارها نشان می دهند که میزان جرم و جنایت در ماه مبارم رمضان و روز عاشورا و تاسوعا بعضا به صفر می رسد. بنابر این برای سعادت فرزندان باید انها را با خدا آشنا نمود. زندگی منهای خدا تاریک است و بدبختی آور است بدبختی در دنیا و آخرت را به همراه دارد. بنابراین بهتر است والدین در درجه اول فرزندان خود را با نماز و عبادت آشنا کنند و آنها را به شیوه های درست هدایت به خواندن نماز نمایند.

 بحارالانوار، جلد 70، صفحه 381