مشارکت های عملی والدین

مشارکت های عملی

کودکان بیشتر از هر چیز مشتاق حرکت و اقدام هستند . آن‌ها محتاج کسب تجربه و کشف مناسبات اطراف خود بوده و از هر چیزی که در این مسیر برای آن‌ها فراهم شود ، استقبال می‌کنند.

ازاین‌رو مشارکت دادن آن‌ها در انواع فعالیت‌های مذهبی و عبادی بهترین راه توجه دادن آن‌ها به امور معنوی است.

به این منظور می‌توانید برای انواع جلسات و نشست ها و مراسم مذهبی که برنامه ریزی می‌کنید و یا به شرکت در آن‌ها دعوت می‌شوید جایگاهی مطابق توان کودک خود برای ارائه خدمت به شرکت‌کنندگان پیش‌بینی کنید و مراقبت نماید که آن کار را به‌خوبی انجام دهند.

توصیه :

  • برای مثال پخش قرآن در جلسات آموزش قرآن و دعاخوانی ، توزیع چایی و یا قند در مراسم عزاداری ، همکاری در سیاه‌پوش کردن محل مراسم ، راهنمای شرکت‌کنندگان و امثال این اقدامات .

مهم‌ترین و نزدیک‌ترین راه ارتباط و همسویی با پروردگار خدمت کردن به دیگران با مهربانی و بخشندگی است چنانچه خداوند نیز از میان اوصاف خود ، بخشندگی و مهربانی را برای ابتدای سوره‌های جان‌بخش خود برگزید  (بسم‌الله الرحمن الرحیم) پس به عنوان بهترین نوع همکاری او را در جهت یاری و کمک به دیگران است تشویق کنید.

  • از انجا که احترام گذاشتن پایه مهربانی و بخشندگی است پس آداب و ادب احترام به دیگران را به‌خصوص نزد کودک خود رعایت کنید .
  • در بخشندگی‌های خود ، کودکتان را مشارکت دهید و بگویید که این اعمالی است که خداوند از آن خشنود می‌شود و در کنار آن آداب و ملاحظات خیرخواهی را به آن‌ها یادآور شوید.

به‌این‌ترتیب که اگر قصد دادن صدقه دارید آن را به دست کودک خود بدهید تا پرداخت و یا محل پرداخت آن را انتخاب نماید اما در مورد انتخاب محل پرداخت و ملاحظاتی که باید رعایت کند او را راهنمایی کنید.

  • اگر تغذیه‌ای برای مدرسه کودک خود تهیه می‌کنید، لقمه‌هایی اضافه بگذارید تا به دوستان خود تعارف کند اما یادآوری کنید که نباید از دوستشان چشمداشتی داشته باشند.
  • اگر نذری دارید برای توزیع آن از کودک خود کمک بگیرید اما هم در مورد چرایی نذر خود و هم در مورد خاصیت آن با او گفتگو کنید و همچنین یادآور شوید که برای مشارکت در این امر احساس خودبزرگ‌بینی نداشته باشد و خود را برتر نپندارد و یا در توزیع نذر ، گیرنده آن را تحقیرآمیز نگاه نکند.
  • به کودکان خود بگوید که مهربانی و بخشندگی تنها به امور مالی و یا غذا و لباس معطوف نمی‌شود و حتی کمک کردن به دوست مدرسه‌ای برای اینکه مطلبی از درس را بهتر متوجه شود نیز مشمول بخشندگی و مهربانی می‌شود.

حتی دلجویی و هم دردی با دیگران در گرفتاری‌ها و مصیبت‌هایی که می‌بینند نیز ازجمله نیکی‌ها و یاری به دیگران است .

  • به او بگویید که هر کاری یا سخنی که بتواند مشکلی را از سر راه کسی بردارد و یا دلی را شاد نماید همگی جز مهربانی و بخشندگی محسوب می‌شود و مورد رضایت خداوند است.
  • همچنین از کودک خود بخواهید که در وقت نیاز ، خواسته خود را با دوستان و نزدیکانش در میان بگذارد و اجازه بدهد دیگران نیز به او مهربانی کرده و از این راه احساس نزدیکی بیشتری میان خود و اطرافیانش ایجاد نماید.
  • در هر فرصتی فرزند خود را با دنیای نیکی و مهربانی و آداب‌ورسوم آن آشنا کنید و به او بفهمانید که هر اقدامی در این مسیر ، گام برداشتن درراه خداوند است .

شما نیز تجربه های مشارکت دادن فرزندان خود را در امور خیر ،  با ما درمیان بگذارید.

لطفا نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید.

منتخب نظرات شما درباره این مطلب: