مشارکت های عملی والدین

مشارکت های عملی

کمک به دیگری

کودکان بیشتر از هر چیز مشتاق حرکت و اقدام هستند . آن‌ها محتاج کسب تجربه و کشف مناسبات اطراف خود بوده و از هر چیزی که در این مسیر برای آن‌ها فراهم شود ، استقبال می‌کنند.

ازاین‌رو مشارکت دادن آن‌ها در انواع فعالیت‌های مذهبی و عبادی بهترین راه توجه دادن آن‌ها به امور معنوی است.

به این منظور می‌توانید برای انواع جلسات و نشست ها و مراسم مذهبی که برنامه ریزی می‌کنید و یا به شرکت در آن‌ها دعوت می‌شوید جایگاهی مطابق توان کودک خود برای ارائه خدمت به شرکت‌کنندگان پیش‌بینی کنید و مراقبت نماید که آن کار را به‌خوبی انجام دهند.

برای مثال پخش قرآن در جلسات آموزش قرآن و دعاخوانی ، توزیع چایی و یا قند در مراسم عزاداری ، همکاری در سیاه‌پوش کردن  محل  مراسم ، راهنمایی شرکت‌کنندگان و امثال این اقدامات .

مهم‌ترین و نزدیک‌ترین راه ارتباط و همسویی با پروردگار خدمت کردن به دیگران با مهربانی و بخشندگی است چنانچه خداوند نیز از میان اوصاف خود ، بخشندگی و مهربانی را برای ابتدای سوره‌های جان‌بخش خود برگزید  (بسم‌الله الرحمن الرحیم) پس به عنوان بهترین نوع همکاری او را در جهت یاری و کمک به دیگران است تشویق کنید.

می توانید این کارها را انجام دهید:

  • از انجا که احترام گذاشتن پایه مهربانی و بخشندگی است پس آداب و ادب احترام به دیگران را به‌خصوص نزد کودک خود رعایت کنید .
  • در بخشندگی‌های خود ، کودکتان را مشارکت دهید و بگویید که این اعمالی است که خداوند از آن خشنود می‌شود و در کنار آن آداب و ملاحظات خیرخواهی را به آن‌ها یادآور شوید.
  • به‌این‌ ترتیب که اگر قصد صدقه دادن دارید، آن را به دست کودک خود بدهید تا پرداخت و یا محل پرداخت آن را انتخاب نماید اما در مورد انتخاب محل پرداخت و ملاحظاتی که باید رعایت کند او را راهنمایی کنید.
  • اگر تغذیه‌ای برای مدرسه کودک خود تهیه می‌کنید، لقمه‌هایی اضافه بگذارید تا به دوستان خود تعارف کند اما یادآوری کنید که نباید از دوستشان چشمداشتی داشته باشند.
  • اگر نذری دارید برای توزیع آن از کودک خود کمک بگیرید اما هم در مورد چرایی نذر خود و هم در مورد خاصیت آن با او گفتگو کنید و همچنین یادآور شوید که برای مشارکت در این امر احساس خودبزرگ‌بینی نداشته باشد و خود را برتر نپندارد و یا در توزیع نذر ، گیرنده آن را تحقیرآمیز نگاه نکند.
  • به کودکان خود بگوید که مهربانی و بخشندگی تنها به امور مالی و یا غذا و لباس معطوف نمی‌شود و حتی کمک کردن به دوست مدرسه‌ای برای اینکه مطلبی از درس را بهتر متوجه شود نیز مشمول بخشندگی و مهربانی می‌شود.
  • حتی دلجویی و هم دردی با دیگران در گرفتاری‌ها و مصیبت‌هایی که می‌بینند نیز ازجمله نیکی‌ها و یاری به دیگران است .
  • به او بگویید که هر کاری یا سخنی که بتواند مشکلی را از سر راه کسی بردارد و یا دلی را شاد نماید همگی جز مهربانی و بخشندگی محسوب می‌شود و مورد رضایت خداوند است.
  • همچنین از کودک خود بخواهید که در وقت نیاز ، خواسته خود را با دوستان و نزدیکانش در میان بگذارد و

اجازه بدهد دیگران نیز به او مهربانی کرده و از این راه احساس نزدیکی بیشتری میان خود و اطرافیانش ایجاد نماید.

  • در هر فرصتی فرزند خود را با دنیای نیکی و مهربانی و آداب‌ورسوم آن آشنا کنید و

به او بفهمانید که هر اقدامی در این مسیر ، گام برداشتن درراه خداوند است .

نمونه ها و نکته های این قسمت

بخشی از کتاب «کلیدهای آموختن به کودکان در مورد خداوند» از صفحه 154 تا 156 برای آشنایی بیشتر با این مفهوم انتخاب شده است.

برای دانلود فایل کلیک کنید

داستان «هدیه مخصوص تو» از مکس لوکیدو و «ماجرای سیب قرمز» از کلر ژوبرت، به عنوان داستان هایی مفید و جذاب برای آشنایی با مفهوم کمک به دیگران انتخاب شده اند.

برای معرفی کتاب کلیک کنید

دو فیلم کوتاه به عنوان نمونه برای آشنایی با این مفهوم ارائه شده است.

برای دانلود فیلم کلیک کنید
برای دنلود فیلم کوتاه کلیک کنید

اگر شما هم تجربه ای در زمینه مشارکت دادن فرزندان خود در امور خیر دارید، با ما در میان بگذارید.

لطفا نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید.

منتخب نظرات شما درباره این مطلب: