چگونه می توان به سوالات مرتبط با خدا جواب های مناسب سن داد؟

چگونه می توان به سوالات مرتبط با خدا جواب های مناسب سن داد؟

در اینجا برخی از سوالات رایج که کودکان در مورد خدا می پرسند  را مطرح می کنیم و نحوه پاسخگویی به سوالات را مناسب با سن آن ها بیان می کنیم. نیکلاس 4 ساله می گوید: “خدا می تواند خود را به یک کودک تبدیل کند. برای بسیاری از کودکان، خدا یک موجود جادویی است که ممکن است به اندازه سوپرمن قوی باشد. دیدگاه های کودکان نسبت به خداوند از یک موجود قدرتمند تا یک پیرمرد با ریش سفید  بلند متغیر است. بنابراین هنگامی که بزرگسالان با یک کودک در مورد خدا صحبت می کنند، کودک ممکن است درذهن خود  نسبت به بزرگسالان “خدا”ی کاملا متفاوتی داشته باشد. بسیاری از ایده ها در مورد خدا تحت تأثیر و حتی تحریک سطح رشد کودک قرار دارند. سوالات کودکان در هر سطح سنی به ما می آموزد که آن ها فکر میکنند خدا چه کسی است. از این مطلب برای کمک به پاسخ دادن به سوالات کودکان در مورد خدا در سطح آنها استفاده کنید.

سن: 2تا3 سال

سوالات کودک: آیا خدا من را دوست دارد؟ آیا خدا (شبیه پدر) هست؟

سوالات آن ها  در مورد ایمانشان به ما چه می گوید؟

بچه های دو و سه ساله به ندرت از خدا می پرسند. آنها به آنچه که بزرگسالان در مورد خدا می گویند گوش می دهند و به طور کلی بیانیه های ما را بدون سوال می پذیرند. آنها به طور آشکار به ما اعتماد دارند و عمل و نگرش ما را تقلید می کنند. هنگامی که ما با خدا صحبت می کنیم، آنها هم می خواهند با خدا صحبت کنند. وقتی ما می گوییم “خدا همه چیز را ساخته است” یا “خدا عشق است”، کلمات ما را می پذیرند و نگرش ما را با ایده هایی که دارند توسعه میدهند، مرتبط میکنند. هنگامی که کودک از کار خدا در زندگی کودکان و مردم آگاه میشود خدا برایش مهم می شود.

چگونه پاسخ دهیم؟

حقیقت را در مورد خداوند در توضیحات ساده ومشخص بیان کنید. در مورد عشق خدا به کودک صحبت کنید: “خدا عشق است.” “خدا عاشق شما است “. اگر یک بیانیه یا سوال کودک نشان دهنده اشتباه یا کج فهمی او در مورد خدا بود، یک عبارت اصلاحی یک یا دو جمله ای را بیان کنید. در مورد خداوند در رابطه با تجربیات و فعالیت های فوری کودک صحبت کنید و به یاد داشته باشید، رفتار ما وقتی که راجع به خدا حرف می زنیم تاثیر زیادتری بر روی کودک نسبت به کلمات خاصی که استفاده می کنیم دارد.

سن: 4 تا 5 سال

سوالات کودک: خدا کجاست؟ چه کسی خدا را خلق کرد؟ چرا نمی توانم خدا را ببینم؟ خدا (فیل ها) را چطورآفرید؟ آیا خدا می تواند من را ببیند یا بشنود؟

سوالات آن ها  در مورد ایمانشان چه چیزی به ما می گوید؟

اینها فیلسوفان نژاد بشری هستند. آنها سوالاتی مهمی مطرح کردند که ازابتدای زمان خلقت مردم را سردرگم کرده است . آنها یکی پس از دیگری سوال میپرسند، اغلب به دنبال بهترین پاسخ ما با یک “چرا؟”ی خسته اما معصومانه هستند. حتی برای بیشتر به چالش کشیدن، آنها انتظار پاسخ ساده و واضح به سوالات کوتاه، اما عمیق خود را دارند. آنها در مورد خداوند خیلی فیزیکی و ادبی فکر می کنند و پاسخ های انتزاعی و کوتاه آن ها  را ناراحت میکند.

چگونه پاسخ دهیم؟

کوتاه ترین پاسخ صحیح ممکن را بدهبد. سپس سوال کنید که آیا پاسخ مفید بود یا آیا میخواهند بیشتر بدانند. از وسوسه اینکه به توضیح تمام جنبه های موضوع کودک بپردازید اجتناب کنید. هنگامی که امکان پاسخگویی ساده وجود نداشته باشد، توجه کنید که خدا بسیار بزرگ است و در مورد او مطالب بسیار زیادی جود دارد که هیچ کس واقعا نمی فهمد. سپس یک یا دو حقیقت اساسی در مورد خدا که ما به اطمینان می دانیم را بیان کنید.

سن: 6 تا 8 سال

سوالات کودک: آیا خدا (غریبه ها)را دوست دارد؟ چرا خدا (سوسک) را ساخت؟ چگونه عیسی خدا است؟ آیا خداوند کتاب مقدس را نوشته است؟

سوالات آن ها  در مورد ایمانشان چه چیزی به ما می گوید؟

بعضی از کودکان هرگز سؤال نمی کنند و بعضی دیگر هرگز سوال کردن را متوقف نمی کنند. معمولا سوال کودک از یک تجربه شخصی نشات میگیرد، بنابراین لیست سوالاتی که ممکن است کودک بخواهد بپرسد، می تواند بی پایان باشد. به طور معمول، علاقه کودک به خدا هنوز بر تجارب خود متمرکز است، اما فتنه هایی در حال رشد بین مردم، مکان ها و مسائل فراتر از محیط آشنا وجود دارد. کنجکاوی آنها زمانی رخ می دهد که چیزی غیر عادی اتفاق می افتد.

چگونه پاسخ دهیم؟

توضیحات خود را ساده و شخصی نگه دارید. به طور کلی بهتر است که سوالات و نظرات فرزندتان را برای باز کردن مناظر جدید در نظر بگیرید.. تا زمانی که کودک علاقه ای به چیزی جدید نداشته باشد، تلاش های بزرگسالان برای گسترش افق های کودک تنها با موفقیت محدودی صورت می گیرد. از کودک بخواهید تا در مورد پاسخ شما به یک سوال نظر دهد و مطمئن باشید که به ایده های کودک گوش میدهید. اگر یک پاسخی کودک را از محدوده ی جواب های آشنا دور کرد برای این حالت غیر عادی نیز آماده باشید.
سن 9 تا 12 سال

سوالات کودک: آیا خدا (آمریکایی) است؟ چرا خدا (زمین لرزه) را می سازد؟ چرا اتفاق بد رخ می دهد؟ آیا وقتی که من نافرمانی می کنم خدا هنوزهم دوستم دارد ؟

سوالات آن ها  در مورد ایمانشان چه چیزی به ما می گوید؟

کودک بزرگترهمچنان مشابه سالهای قبل سوال می کند، که نشان می دهد که یک ارزیابی مجدد در حال انجام است. این کودک انتظار پاسخ های بیشتر از نیازشان از یک کودک جوانتر رادارد ، جواب هایی که هر دو منطقی هستند و توسط یک مقام شناخته شده مانند کتاب مقدس حمایت میشوند. کلیشه های ساده ممکن است توسط یک کودک از سمت خارج پذیرفته شوند، اما کودک با تردید درونی مواجه خواهد شد که در صورت پذیرش به نظر نمی رسد معنی داشته باشد. هم زمان که کودک علاقه مند به تحقیق در مورد “ناشناخته ها” راجع به خدا است، او هنوز هم نیاز عمیق برای اطمینان در مورد دخالت مستقیم خدا در زندگیش دارد.
چگونه پاسخ دهیم؟

همیشه صادقانه جواب دهید، حتی اگر پاسخ “من نمی دانم” است.

برای بزرگسالان  پذیرش اینکه چیزهایی درباره خدا هست که ما نمی فهمیم هرگز صدمه ای نمیزند. به عنوان بزرگسال، وانمود کردن به اینکه ما بیشتر از آنچه که انجام می دهیم میدانیم یا تلقی کردن نظرات خود عنوان حقیقت ، آسیب می رساند. برای تشویق یک کودک برای ادامه یادگیری  در مورد خدا،  سوالاتی مانند «چه چیز دیگری می خواهید درباره خدا بدانید؟» یا «چرا شما فکر می کنید که دانستن درباره خدا مهم است؟ را بپرسید. تجربیات یادگیری، از جمله شک و تردید و سوالاتی که با آن روبرو شده اید را به اشتراک بگذارید. کودک به کسی احتیاج دارد که با عشق و علاقه به بررسی حقایق بزرگ در مورد خدا و راه های بسیاری که خدا در زندگی ما حضور دارد کمک می کند.

منبع: https://childrensministry.com/questions-about-god

لطفا نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید.

منتخب نظرات شما درباره این مطلب: