4 راه برای اینکه بچه هایتان بتوانند با خدا ارتباط برقرار کنند

4 راه برای اینکه بچه هایتان بتوانند با خدا ارتباط برقرار کنند

توسط کریستی توماس

یک روز در بهار، وقتی که داشتم رانندگی میکردم، به پسر 4 ساله ام گفتم: “چمن در تمام زمستان مرده بود، اما حالا دوباره به زندگی باز می گردد. آیا کسی را می شناسی که مرده است اما به زندگی دوباره بازگشته است؟ »پاسخ داد، البته، عیسی بود! پس از آن ما یک بحث جالب در مورد قیام و قدرت خدا داشتیم – همه به خاطر چمن سبز.

آرزو می کنم که این نوع مکالمه بیشتر با فرزندان من اتفاق بیفتد. من سعی کردم یک مکالمه مشابه با پسر بزرگترم شروع کنم اما موفقیت آمیز نبود. یکی از دلایل آن این است که بچه های من دارای خواص روحی متفاوت هستند، همانطور که بدن ها، شخصیت ها، منافع و اختیارات عاطفی آنها متفاوت است. خواص روحی آنها اغلب بر چگونگی یادگیری درباره خدا تأثیر می گذارد.

پاستور و گری توماس این قضیه را “مسیر مقدس” می دانند. توماس یادآور می شود که همه مسیحیان روش های متنوع و قابل قبول برای نشان دادن عشق خود به خداوند دارند. توماس در کتاب “راه های مقدس” می نویسد: “خلق ما باعث می شود که ما در بعضی از این عبارات راحت تر از دیگران باشیم – و این کاملا برای خدا قابل قبول است.” “در واقع، با پرستش خدا به شیوه ای که او ما را ساخت، ما کار او را به عنوان خالق تأیید می کنیم.”

بعضی از مردم از طریق محیط اطراف یا روال زندگی خود، با خدا ارتباط برقرار می کنند، در حالی که دیگران ممکن است استفاده از خدمات و یا عقل خود را ترجیح دهند. راه روحی معنوی کودک، نقاط بالقوه ای از ارتباط با خدا را فراهم می کند. اگرچه فرزند شما ممکن است ترکیبی از این هفت ذات را داشته باشد، می بینید که یک یا دو مورد از آنها ممکن است کمی بیشتر از دیگران ظاهر شوند.

*سنت گرایان*

اکثر کودکان با نیاز به روال عادی زندگی به دنیا می آیند. سنت گرایان نه تنها در این محیط رشد می کنند، بلکه هنگام رشد، در ایمان خود نیاز به ساختار و اصول دارند. زمان های عبادت مداوم، نمازهای اصولی و جشن های قابل اعتماد و معنی دار، به این کودکان جوان کمک می کند. همانطور که سنت گرایان بزرگتر میشوند، ممکن است در عین حال با تکیه بر ساختار ایمانی که با آن رشد کرده اند، بیشتر به خلق و خوی دیگری متمایل شوند. آنها ممکن است مراسم های روزانه خود یا روال کاری خود را انجام دهند. این کودکان با انسجام رشد می کنند. برای مشارکت دادن روحیه عرفانی به زندگی خود، جشن های ویژه ای برپا می کنند – جشن هایی که ممکن است برای غیر سنتی گرایان محدود باشند، اما زندگی را به کسی که این خلق و خو را دارد هدیه میکند. این کودکان همچنین هنگامی که در زمان های خاصی دعا می کنند یا وقتی که زمان نماز آنها بر اساس نشانه های خارجی، مانند زنگ مدرسه فرا میرسد، رشد می کنند.

*طبیعت گرایان*

بعضی از کودکان ممکن است از طریق طبیعت با خداوند ارتباط برقرار کنند. درست مانند برخی از بزرگسالان وقتی که در بالای کوه و یا در حال ماهیگیری هستند احساس میکنند به خداوند نزدیک ترند،کودکان هم همزمان که از مخلوقات خدا لذت میبرند احساس نزدیکی به خداوند میکنند. آنها ممکن است وقتی که در ارتباط با دنیای طبیعی هستند بهتر استعاره های معنوی را درک کنند. خداوند از طبیعت – علف های هرز، باغ ها، حیوانات خانگی، ابرها و مردم استفاده می کند تا این بچه ها را به خودش نزدیک تر کند. در مورد فرزند طبیعت گرا، والدین باید به او کمک کنند تا به صورت ذهنی و با دقت به مخلوقات توجه کند. اگر فرزندان شما جوان هستند، می توانید و باید آن ها راهنمایی کنید تا به این نکته برسند که چگونه خلایق خدا ما را به سمت او می کشاند، شبیه گفتگو هایی که من با پسرم داشتم. در نهایت این یک راه طبیعی برای فرزند شما برای ارتباط با خدا خواهد بود. در غیر این صورت، آنها ممکن است تمایل به دادن اعتبارطبیعت به خود آن داشته باشند. صحبت کردن در مورد طبیعت به عنوان خلقت خدا، کلید رسیدن و توجه طبیعت گرایان به خالق است.

*حس گرایان*

کودکان ، به طور طبیعی، به طرز باور نکردنی به ورودی حسی پاسخ میدهند و برخی از آنها واقعا توسط آن متحول می شوند. به طریقی مشابه با طبیعت گرایی که به وسیله محیط طبیعی به پرستش راهنمایی می شود، حس گرایان از طریق  حواس به پرستش رهنمون می شوند: هنر، موسیقی، غذای خوشمزه، بوی مضر، بافت های جدید و رقص. این ممکن است در فرهنگ ما غریبه به نظر برسد، اما بهشت ​​به عنوان یک صدای زیبا و جذاب از ستایش در هر زبانی توصیف می شود.
برای کمک به کودکان احساسی در راه معرفت به خداوند، به آن ها هر چیز زیبایی که خدا آفریده تا لحظات آموزشی را به عرصه ظهور برساند نشان دهید. شما می توانید از او  بپرسید: “این بوی / طعم / موسیقی به شما چه احساسی میدهد؟ یا “در مورد ایمان / خدا نظرتان چیست؟” اگر شما به آنها کمک نکنید که بفهمند خداوند زیبایی را از طریق هنر به جهان هدیه کرد ، فرهنگ ممکن است کودکان احساسی را متقاعد کند که زیبایی به خاطر زیبایی مهم است. بنابراین، لحظات کوتاه و قابل تعلیم شما، کلیدی برای حس گرایان است.

*مراقبت کنندگان*

یک پسر دارم که وقتی در خانه هستیم به دنبال من حرکت میکند. او عاشق شستن توالت ، جمع کردن تخت و پخت و پز است، و به طور مداوم به دنبال راه برای کمک است. در حقیقت وقتی به او گفته شود که نمی تواند در یک کار خاص کمک کند، ناراحت می شود. من احساس میکنم که برای او خدمت به دیگران آسانتر از ارتباط برقرار کردن با خدا است. کمتر کودکی از غذا دادن به بی خانمان ها لذت می برد اما برای  کودک  من، ممکن است مانند شادی خالص باشد.
وسوسه یک مراقب، همان مبارزه ای است که مارتا احساس می کند: او خیلی مشغول خدمت به عیسی بود که فراموش کرده بود که از این خدمات استفاده کند تا راهی برای شناختن نجات دهنده خویش بیابد. به راحتی می توان یک کودک را به خدمه مسیحی تبدیل کرد. این به طور کلی به او نشان می دهد که چگونه این خدمات او را به مسیح نزدیک میسازد. هنگامی که شما در مورد اعمال کودک صحبت می کنید باید در نظر داشته باشید که  کدام کار او با انگیزه خالص برای به ثمر رساندن کار دیگران به نام عیسی انجام شده و کدام کار خالی  از غرور و یا احساس عدالت انجام گرفته است. پیدا کردن انگیزه مناسب کلید طلایی این کودک است.

 منبع: https://www.focusonthefamily.com/

لطفا نظر خود را درباره این مقاله بیان کنید.

منتخب نظرات شما درباره این مقاله: